Yeni Yıla Mektup

Bir yeni yıl yazısı da benden.

Adettendir yeni yıl gelir başlarız yeni hayallere yeni telaşlara. Yeni kararlar alır yeniden başlarız kendimizce hayata. Adı yeni bi yenilenme hissi uyandırır bizde yeni yıl. Aslında aynı devam eden günlerimize adı yeni olan sihirli bir el dokunmuyor malesef. Uyandığımız bir sabah da hayat tarih değiştirmiş olarak sürecek ve biz yine eşlik etmeye devam edeceğiz ona. Güneş başladığı turu bitirdiğinin farkında bile değil, garibim devam ediyor ona öğretilen düzende. Umulur ki 2014 e sığdırdığımız anılar güzel olsun unutulmaz olsun. 2014 dünümüze iyiki diye kazınsın. BU sene saf saf bu yılda ben... diye başlayan cümleler kurmayacağım bu yıl da ben bakın ne yapacağım.

Yeni yıla mektup.

Bu çok geç kalınmış ama her sene her sene birikmiş 29 olmanın güç ve büyüklüğüyle sana haddini bildirmek üzere yazılmış bir mektuptur. 

Evet bay yada bayan yeni yıl ayağını denk al. Birazdan yazacaklarımı okuduğunda gözüne yumruk yemiş gibi olacaksın. Bacadan giren Noel denilen efendi poposuna bi odun yiyecek, geyikler midir nedir karda kızak kaydırıken aslanlara yem olacak. Bu sene maymun gözünü açtı arkadaşım. Yok öyle aval aval seni beklemeler. 

Ayyy yeni yıl mış da yeni hayallermiş de yeni umutlar yeni başlangıçlarmış da mış. Yok öyle masallar efendi. Dedemin zamanında kaldı onlar. Sen kimi kandırıyorsun, kendini ne sanıyorsun? Ağaçlarmış hindilermiş hediyelermiş.amaaan ne bayat şeyler bunlar. Oyalama bizi öyle hediyelerle tombalalarla. 

Diğer günler evimi süslemem yasak mı yada başka bir gün hindi yemek için senden izin mi alacağım. 10, 9, 8, ... diye sayınca mı yenilenebiliyorum ben. Bu sene sana prim vermek yok. çek arabanı kardeşim çek. Çek geyiğini kızağını sakallı dedeni başımdan. Yeni takvim almayacak, senden önce uyuyacak, sırf yenilenmek için sana ihtiyacım olmadığını göstermek için saatimi bir saat geriye kurucağım bu sene.

Hani denir ya yeni yıla nasıl gireceksin diye. Yok efendim nasıl girersen öyle devam edermiş. Ben bir yaşıma daha girerek başlıyorum yeni yıla. Bir yaş daha büyüyerek. Bu iyi bişey midir bilemedim valla.

Eee ne anladım ben bundan, neren yeni yılmış senin? Beni dakika bir gol bir bir yaş daha eskiterek mi yeni oluyorsun sen. Hadi önceleri yok 18 oluyum, yok üniversiteye gidiyim, yok evleniyim, yok anne oluyum derken seni bekledim de artık bi dur yani. Önceleri keyifli geliyordu fakat bi "noluyoruz yani" dedirttin bana en son. Aldırdın başımı gidiyorsun. Farkında mısın bilmiyorum ama nerdeyse 30 yapacaksın beni. Senin benden zamanımı hayatımı çalan, yaşımı bir daha artıran boş bir zaman diliminden başka birşey olmadığını aha da bu 29. yaşımda öğrenmiş bulunuyorum. Hoş yeni yıla bilmillah demeden yeni yaşına bismillah diyen birisi olarak sana herşeyden önce bana yeni bir yaş getirdiğini hep görmezden gelmişken bu gidişe bir dur deme vaktinin gelip de geçtiğini farkedebildim. 

Olsun zararın neresinden dönsen kardır.

Neyse ki Cahit Sıtkı'nın şiirinden sonra yolun yarısının 35 olarak yasalaştırıldığı vakte gelemeden uyandım ben. Hoş Cahit Sıtkı'nın 35 i yarısı kabul edip de yarısının yarısı kadar bile ömrüne devam edemediğine girip de ne kendimi ne de kimseyi üzmek istemem. Yeni yılcım senden birşey beklemiyorum havalanma sakın emi. Daha doğrusu bu sene beklentilerim senden olmayacak. Bu 29u sana inat bak nasıl geçiriyorum. Bu sene yoksun hayatımda, artık yeni değilsin bende. Hadi canım şimdi ikile.

 
 

Etiket :  yeni yıl , 2014 , yeni kararlar 

0 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz

  1.