"Selfie" siz Olmaz Abi

                                                  

Ben beni bildim bileli selfie çekermişim de haberim yokmuş meğer. Ah bee şu medeni cesaretimi gösterebilseydim ben olacaktım şimdi bu akımın mimarı. İşin aslı hayatta her zaman her yerde fotoğrafını çekecek kimse bulamayan her insanoğlunun başvurduğu bir yöntem bu. Ama biraz çekiniyomuyduk yoksa megaloman kimliğimizin ön plana çıkmasını ayıp mı görüyoduk bilinmez ama birçoğumuzun şu selfie çekimlerini bir dönem yastık altında sakladığı kesin.


Selfienin adının koyulduğu hepimizin göğsünü gere gere fotoğraflarını yayımlamaya başladığı o olayı bilenleriniz vardır belki. DeGeneres'in oscar töreninde Bradley Cooper ve diğer ünlülerle beraber çektirdiği selfie günlerce konuşulmuştu. Bu dünyanın ilk selfie si olmasa da bu konuda özgüvenimize yatırım yapan en önemli hareket oldu.

Kendi adıma kocam elinde makine Şlak Şlok fotoğraflarımı çeken bir adam değildir, pek hoşlanmaz kendileri. Hadi beni bi çeksene, bak böyle güzel güldüm, bu kıyafet açtı sanki, dudağımı büzünce şirin bi kız gibi oldum demekte istemiyorum bende. Kendi çapımda bişeyler çekiyordum tabi ama daha öncede dediğim gibi gün güzüne çıkarmıyordum. Çok şükür aklını sevdiğim telefonum ve sevgili Bradley'cim sayesinde hiçbir muhtaçlığım kalmadı.

Facelerimiz, tivitlerimiz instagramlarımız şenlendi yavhu. Sonra ağlarken ben, sabah kalkınca ben, kaşlarımı almak isterken cımızımı bulamayan ben gibi türlü başlıklarda fotoğraf kültürü yerleşti ülkemize.

Hatırlarsınız önceden nasıldı oysa fotoğraf çekmek. Herkesin bir makinesi içinde de kıymetliler kıymetlisi aslan gibi 36 pozu olurdu. Onun da yarısı yanardı zaten, yanmayan sahalar bizimdir deyip yarabbi şükür derdik. Filmi tab ettirmek de pahalıydı haa! Yanan pozu da nerede ne şekilde verdiğimiz adımız gibi kalırdı aklımızda. Ya fotoğraf makinesinin sahibi tam bir profesyonel gibi çekeceği insanları dizer, ışığı ayarlar, verilmesi gereken pozu belirlerdi ya... Ama ne kadar değerli oludu o fotoğraflar, albüm albüm saklanır, çevirdikçe anılara dalardık. Şimdi öyle mi bir fotoğraf kirliliği var ortalıkta. Kendi adıma telefonum doldukça disketimde arşivliyor, sonra da varlıklarını bile unutuyorum. Aynı pozdan en güzelini yakalayana kadar onlarca çekiyor ve çoğuna da pek kıymet vermiyorum. Hatta öyle çok fotoğraf birikti ki bizim disklerde çıkarmak için kredi falan çekmemiz gerekiyor galiba.

Nyese ne diyorduk. Valla ne deyim, fikrine sağlık DeGeneres ve eline sağlık Bradley'cim. Bizi heveslerimize doyurdunuz.

Bu yazı: selfie akımı başlatamasa da çaktırmadan onun mimarlarından oldu. Bu yazı fotoğrafın evrimini anlatırken açıkcası biraz da düştüğü durumu alaya aldı. Bide bu yazının hiç 36'lık pozu olmadı:)) 

Etiket :  fotoğraf , selfie , çekim , fotoğraf makinesi 

0 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz

  1.