Bir Erkek Yetiştirmek

Erkek çocuğu yetiştirmek nasıl olur bilmiyorum. Henüz bir erkek çocuğum olmadı hoş kız da topu topu bir tane. Ama bir kız olarak hayatımıza giren diğer bir kızla bütün olmak zor olmadı benim için. Bebek aldım ona benimde seveceğim gibi yada saçını bağladım kendimden de biliyordum saç yapma şekillerini. Hatta büyüyecek kıyafetlerimizi birbirimizden ödünç alacağız, beraber kullanacağız belki. Ya bir erkek çocuk?

 
Vuslat bir süredir kumandalı araba istiyordu. Babası o ve ben araba bakınmaya bir avm ye gittik. Vuslat'la ben bi yerden sonra konudan koptuk bizdeki ilgi başka yerlere dağıldı ama babamız hala kumandalı araba arayışındaydı. Al çık işte bişey kumandası mı var tamam. Daha neyin peşindesin adam? Rengi kırmızı olsun havalı olur dedim "yok" siyah olsun asil olur dedim "yok". Bu arada güya SADECE Vuslat'a bakıyoruz o arabayı. En son 3 oyuncak mağazasındaki seçeneklerden istediği gibi bana göre basit bir kumandalı arabayı bulup da alamadı. Tıpkı ikimizin alışverişe çıkıp, saatlerce dolanıp benim bişey bulamayıp onun kendisine ilk gördüğü kıyafeti alması ve beni anlayamaması gibi bir durum yaşadık. Yani kumandalı araba üzerinden bir erkek ırkıyla empati yapmış oldum. Normalde alışverişe çıkarız benim sevgili eşimin(kendi tabiriyle) nefesleri daralır, sıcak basar, boğulacak gibi olur vs... Klasik koca alışveriş sendromuna girer yani. Yani önem verdiğimiz, mağaza mağaza dolaşma ihtiyacı hissettiren değerler bile farklı farklı. Bu farklı ırkla bir bütün olmak, bir hayat paylaşmak, bu aromayı oluşturmak (itiraf ediyorum keyifli olduğu kadar)zor. Yani anlamıyoruz kadınlar ve erkekler birbirimizi. Evlilik de bu sanırım. Birbirini anlamayan iki insan türünün genellikle aşk vesilesiyle birbirini anlama yolculuğunda geçirdikler ömür bütünü.


Neyse Vuslat'la beraberken evcilik sevmese de bi öğretmencilikte anlaşıp hallediyoruz olayı. Ya bir oğlum olduğunda? Maç mı yapacağız? Vuslat'dan biraz alışık olsam da hergün poliscilik oynayamam ki ben. Sonra ev gezmelerinde kaç yaşına kadar elinden tutup yanımda götürebileceğim? Vuslat'a erkeklerin özel yerlerinin farklı olduğunu anlatırken, oğluma kızların pipisinin olmadığını nasıl anlatacağım. Biz Vuslat'la kız kıza olmaktan memnunuz. Dediğim gibi birbirimizin dilinden anlıyoruz. Peki yaşı farklı olsa da bir erkek bir kızla akşama kadar birlikte olmaktan, beraber bulaşık yıkamaktan, pasta yapmaktan, çiçek sulamaktan ne kadar zevk alacak? Ama en güzel kısmını da ailece dışarı çıkmalarımızda yaşayacağımı düşünüyorum. Oğlanın çişi geldiğinde hadi babası diyeceğim marş marş. Yemeğim yarım kalmayacak yada çayım soğumayacak.


Ve erkek çocuğu yetiştirmek de dananın kuyruğunun koptuğu noktaya geldik. Eveeeet elinde bir erkek çocuk, bir adam potansiyeli var. Sana verilmiş bir hamur. Bir eş, bir baba, bir damat, bir evlat. Al işte sana bembeyaz bir sayfa.


Nasıl bir koca olmasını isterim acaba ben bu küçük adamın? Bu çocuk senin hemcinsine eş olacak birgün Seda. Romantik mi olsun, ev işlerinden anlasın mı, mutfağa yakışmaz şöyle köşesinde otursun mu, son sözünü tamam demek de mi kullansın? Şöyle masaya yumruk vuran bir tip nasıl olur mesela? Ailesine sık gitmesin, harcamalarına karışmasın, sürprüzleri bol olsun. En iyisi ben Abdulkadir'de(eşim olur kendileri) sevdiğim bütün özelliklerle büyütüp bide üzerine şu da olsa iyi olur dediklerimi ekleyim. Evet evet bi kadın bi kadına kötülük yapmaz, yapmamalı. Onun için benim çektiklerimi çekmesin şu kızcağız, yada benimki kadar mutlu olsun falan.


 Hani kafama göre yetiştireceğim ya ben bu oğlanı? Eee istediğim kadar idealimdeki koca karakteriyle yetiştiriyim ama bu oğlan başkalarının kocası olacak. Elin kızı alacak oğlumu benden. Yoksa ufak hain planlarla ben başkalarına yar olabilecek bir koca değil de bana evlat olabilecek bi erkek türü mü yetiştirsem? Bana bağımlı, bir birey olamamış, evliliğe giden yolu annesinin onayından geçecek bir evlat. Oğlum sus, otur, hiiiiişt anneye laf söylenmez taş olursun desem, aaa sen erkek çocuğusun otur suyunu bile ben getiririm desem, yada ezsem onu çaktırmadan, özgüvenini yok etsem... Gücünü karısında dener mi, onda kendini erkek hissedecek rollere mi girer beni ilgilendirmez. Annem ne diyorda o deyip göğsümü kabartsa işimi görür mü acaba?  Yok yok ben kızına bol bol seni seviyorum diyen, öpen, koklayan, kızının yüreğinde koca bir güvenle büyüdüğü bir baba yetiştirmek istiyorum. Sevgi açı bir çocuk olmasın torunum. Babasına benzeyen başka kollarda aramasın sevgiyi. Bigün evlendiğinde sadece bir eş olsun aradığı, sadece hayatına eşlik edecek bir eş, babasız yanlarına iyi gelecek değil. Ya erkek olursa? Maçlara gitsinler, üstlerini başlarını kirletsinler babasıyla, yeri gelse annesinin bilmeyeceği erkek sırları olsa, birbirine erkek sözü verseler gururla izlerim heralde yetiştirdiğim bu babayı.


Bir damat yetiştirmek.... Sanırım egoma en zor gelen ve istemediğim kısmı bu olurdu. Hadi geline bile göz yumdum da ben varken gidilecek başka bir anne de fazla canım. Yüreğime mi indireceksiniz? Beni bırakmasına bile göz yumup özene bezene büyüttüğüm oğlumu başka bir hemcinsime kaptırdığım yetmiyormuş gibi bide onun annesine damat yapacağım ha! Oldu canım. Memnun oldum ben de Seda. Ben de o göz var mı bi baksana bana? Oğlanı bi görüyüm öyle kahrolurum heralde. "Seni doğuracağıma taş doğuraydım"lara bağlarım olayı. Ay yook! Eşim beni olduğu kadar annemi de hoşnut etsin isterim ben mesela. Arabalarla gideceği yerlere taşısın. Bayramlarda önce benim anneme gitsin, dilinden bi anne çıkarken bidaha anne çıksın.


Çevreme şöyle bir bakıyorum da çoğu erkeğin kaderidir. Hem annesi, hem eşi, hem kayınvalidesi, bazen çoluğu çoçuğu bile ilişkiler arası denge kuramadığından şikayet eder dururlar. Yüklenilir adamlara. Ey kadınlar eğri oturup doğru konuşalım şimdi. Harika bir eş, herika bir baba, harika bir evlat, harika bir damat sıfatlarının hepsiyle birden şereflendirilen erkek sayısı çok da fazla değildir. Bizim bu oğlanları üzüyor muyuz biraz ne?

(Noluyor bana yaaa? Ne yedim ne içtim de ben bu kadar savundum ki bu adamları.  Tamam durumları biraz zor olabilir ama biz kadınların durmuna hiç girmeyim.)                                                                                                                                                                                              

Eşimizin ailesini ne kadar ziyaret etmesini kabullenebileceğimize, bir anne olarak bizi ihmal etmesini istemediğimiz oğlumuzu düşünerek karar verebiliriz. Babamızla yaşayamadığımız günlere ahhh çekerek nasıl bir baba yetiştirebileceğimize karar verebiliriz. Sonra annemizin gönlünü hoşnut ederek bizi gururlandıran kocamıza bakarak bir damat, onun da karısı bizimkiyle aynı mutluluğu yaşasın, istediğimiz yada aynı sorunlara maruz kalmasını istemediğimiz kriterlerde bir koca tam kararında olur. 


Bir erkek çocuğum olsa biraz koca, biraz damat, biraz evlat ve bir dolu baba katmak isterdim heralde. Bütün değerleri içinde bir insan... Bunun içinde elim vicdanımda anlayışım kararında olsa yeter bana.


Bu Yazı: Feminist yanımı kızdırdı biraz. Satırları bir erkeğin ruhuna uzandı. Anne yaptı sonra beni, eş yaptı, evlat yaptı, kayınvalide yaptı. Bu yazı uyumu empatiyle yakaladı.

Etiket :   

0 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz

  1.