Bir Annenin Pazar Hali

Evde gün biter ve ben gecenin kapının çalmadığı, telefonun mesaj, wattsupp, facebook, twitter, mail, instagram uyarılarının azaldığı, zırzır öten zil zımbırtısının olmadığı dakikalarda, yemek yapmalıyım evi toparlamalı ütü yapmalıyım telaşından çook uzakta dikdörtgen ekranımla başbaşayım.

Geceden çalıyorum, hayattan, uykumdan nereden bulursam işte. Bana veriyorum o günü. Yani sessizliğin tınısı fonda, keyfim tıkırında, kocam solumda 5. rüyasında, Vuslat' ın en sessiz, en masum ve odasındayken her 5 dakikada bir aaaaaaanneeeeeee!.. diye bağırmadığı eşsiz ve nadir anlardan sesleniyorum size.
                                                                                
Seviyorum kendimle kalmayı, düşünmeyi birşeyler okuyup iki satır karalamayı. Hele günlerden cumartesi gecesiyse süper oluyor bu durum. Yarın pazar sabahı. Evin babası işe kızı da kreşe gitmez. Dolayısıyla bu anne hiç telaş etmeden saati kurmadan bir ayağı mutfakta kahvaltı hazırlamakta, diğer ayağı kalktı mı kalkıyor mu kalkacak mı diye kızının odasında, aralarda stylingini yapmak üzere kocasının yanına geçiş yapıp tabi kızının stylingi de cabası olmadan uyuyacak.

Olsun varsın. Kızı anne kalktım, anne kırmızı ayının suya düştüğünü anlatan kitabım nerede... Anne orada yokmş.
Sonra tuvaletten: "Anneeeeeeeeeeeeeeeee tuvalet kağıdı bittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kalkamıyorum, anne ne zaman kalkacaksın" desin.

Bu anne yarın inatla uyuyacak. Ayrıca yarın pazar ya tatil yapacağım ben. Pazartesi hazırlığı için çamaşır ütü ve zorunlu yemek saatleri Vuslat'la oynama dışında hiç birşey yapmayacak, Vuslat odasını toplamasa da bunu hutırlatmayacak, evin düzenine bakmayacak, önemli olmadığını anlayabildiğim telefonları açmayacağım. Görmeyeceğim, bilmeyeceğim, duymayacağım. Yo yooo bu gece benim gecem. Adının tatil olup ama benim yapmaya devam etmek zorunda kaldığım şeyleri konuşarak da ne kendime acıyacak ne de gecemi mahvedeceğim.

Tatil kardeşim tatil işte! Adı bile güzel. Eğer yaz olsaydı hem evin dağılmasını önlemek hemde kapıyı çekip bütün işlere sırtımı dönmek adına poğaçalar yapıp deniz kenarında şöyle bi kahvaltı yapalım derdim bizim aile üyelerine ama kış olduğunda bu pek mümkün olmuyor malesef. Avm'lerden yada film vs. gibi etkinliklerden başka alternatif bulamıyorsun. Kapalı alanlarda kendini kışın soğuğundan avm ye atmış bir dolu insan yığını üstüme üstüme geliyor gibi oluyor. Dolaısıyla yarın evde durmak herşeye rağmen güzel. Vusat'la biraz öğretmencilk oynar puzzle muzzle yapar kocamla iki lakırdar eğer gazetemize (kimseler çalmadıysa demek istemiyorum almadıysa olsun) ulaşabilirsem göz atar ufak işlerin şöyle bi üstünden geçer bi film açarım kendime (eşlik ederse eşimle izlemek üzere) akşamda makarna çorba ve salatayla işi götürürüm.

İşte benim tatil günüm.

Ve satırlarımı noktalarken tüm anneler adına sosyal bir mesaj vermek istiyorum tüm yurdum sıpacıklarına. Hadi anneler tempo! alkışlayın lütfen. Özellikle çalışan ve artı 1 çocuklu annelerden daha çok çoşku istiyorum.


Yarın pazar lütfen geç kalkın çocuklar
Halledelim kendi işlerimizi
İsterseniz dağıtın odanızı
Ama uyandırmayın nolur annenizi

Bu Yazı: tatil yapıyor. Bu yazı asla kendine acımak istemiyor. Tatildeyim ya tatil tatil tatil diye avaz avaz bağırıyor. Hatta öyle de bir horluyor ki kızının tüm çığlıklarını bastırıyor.

Etiket :  haftasonu , tatil , ev işleri , Ev hanımı 

0 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz

  1.