29 Olmak Demek

 

29 olmak demek tüm 28'in özetini çıkarıp 30'a kolları sıvamak demek. Kadınlığın kıvamına, yaşanmışlıkların hazmına, yaşanacakların da olgunluğuna varmak demek. 29 olmak ruh dünyamda vardığım bir rıhtımdan taa uzaklara dalmak demek. Yağmur yağarken çisil çisil, delicesine koşan çocuğa özenip kafanı gözyüzüne doğru kaldırmak, şemsiyeni kapatmak demek.

29 olmak geride bıraktığın yaşları ve yaşanmışlıkları farkedip karşına alacağın yaşların ve yaşanmışlıkların bilincine varmak, 30'una sapasağlam hazırlanmak demek. 29 olmak dost sohbetlerine "bizim zamanımızda"lı konular serpiştirmek demek. 29 olmak karşındakinin kaşından gözünden arınıp yüreğine dalmak demek.

Aynada daha uzun kalmak, eski resimlerinde aradaki 7 farkı bulmaya başlamak demek. 29 olmak hoşgörmek, 29 olmak nefeslerini biraz daha derinleştirmek, 29 olmak alışverişlerinde daha seçici olmak demek. 29 olmak arınmak demek, kendini temize çekmek, kalbini yenilemek, insanlarla dolup taşıp sonra o kalabalıklardan sessizce sıyrılmak demek

29 olmak "çocukça mı giyindim?" "çocukça mı konuştum?" "çocukça mı davrandım?" derken bir taraftan da yüreğindeki çocuğa daha bir sarılmak, onu beslemek, daha çok ilgi göstermek demek.

29 olmak biraz annene benzemek sonra onu anlamak ve daha çok aramak demek. 29 olmak bir süre aynı yemekleri yapmak, bildiğin tarifleri tekrarlamak demek, masanın üzerindeki toza "amaaaan bugün de kalıversin" demek.

29 olmak 40-50 lerin "ohoooo daha yolun başındasın" cümleleriyle "evet yaaa daha 30 bile değilim" demek.

29 olmak teyze sözcüğüyle dost olmak, bu gömleği üzerine giydirmek demek. Sana teyze diyen sıpacıklar dolanırken etrafında o ben mi şaşkınlığından uzaklaşıp "bana seda da diyebilirsin" cümleni yürürlükten kaldımak demek.

29 olmak vücudundaki değişimlere tedbir kararı çıkartmak, otlarla kaynaşmak, sodayla yıkanmak demek.

29 olmak türk filmlerinden daha çok zevk almak, komedi filmlerini tercih etmek demek. 29 olmak kalabalıklarda dolaşırken yalnız kalabilmek demek. 29 olmak Seda'nın daha ötesinde Vuslat'ın annesi olarak tanınmak demek. Evdeki eşyaların yavaştan yavaştan bozulmaya eskimeye yüz tutması demek. 29 olmak aksesuarları azaltmak, evdeki çiçek sayısını artırmak, menekşelerle konuşmak demek. Dekorasyonu değiştirmek, yapma çiçekleri atmak demek. Balkonda yetiştirdiğin soğanı çıtıtr çıtır yemek, dalında gördüğün minicik domatesle elma şekeri almış bir çocuk gibi sevinebilmek demek. 29 olmak hala patates kızartmasını deli gibi sevmek, ağzına burnuna ketçap mayonez bulaştırarak yemek isteyipte bu görüntüden biraz utanmak demek. Hala kulağında kulaklıkla dolaşmak, müzik dinlemekten zevk almak, duygularını şarkılara sığdırmak demek.

29 olmak avm lerde oyuncakçılara, çocuk mağazalarına, çocuk kitap reyonlarına uğramadan geçmemek; merkette çocuğunla mücadeleye girmek, poşetin içine kendin içinde birkaç çikolata iliştirvermek demek.

29 olmak yeniden anneliğe acıkmak, "e hadi bir bebeğin daha olsun" lara, "ikinci ne zamanlara", "artık geciktin" lere içinden kocaman "uffff yeter artık" demeyi bırakıp "amin, inşallah" diyerek hayallere dalmak demek.

Televizyon izlerken kendini kaptırmak, oturduğun yerden bazen sevip bazen sövmek, karakterlere gerçekmiş gibi yorum yapmak demek.  29 olmak markette teker teker tüm yumuşatıcıları koklamak,  parfüm kokusuna sabun kokusunu tercih etmek demek. 29 olmak cümlelerine bazen görümce sızdırmak sonra kendine bir acıyıp bir kızmak demek. Nereye kadar Seda nereye kadar anne olmak ikileminde kalmak demek. Yazın sakin bir yerde dinlenmeyi isteyip de çocuğunun tatil anlayışını tercih edip arayışlarını değiştirmek demek.

29 olmak hem daha cesaretli hem daha ürkek olmak demek. Hayallerini değiştirip dualarını artırmak, oluruna da bırakmayı öğrenmek demek. 

Bu Yazı: dan 30'uma selam oldu. Bu yazı 29 ma vefa oldu. Bu yazı önceki yaşlarıma veda sonrakilere de sefa oldu. Bu yazı da yeni bir Seda doğdu.

Etiket :  olgunlaşmak , değişmek , büyümek 

0 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz

  1.