10 Adımda Kreş Seçimi

Bu sene Vuslat'ın kreşte 4. senesi. Hani şu dillere destan  şu 4 4 4 olan sistem var ya biz onu 4 4 4 4 şeklinde yaşadık anlayacağınız. Üstelik maddi manevi başka bir adres arayışına gitmeden aynı kreşte 4 yıl. Bu bir aile ve tabiki çok için büyük şans. Allah izin verirse bu sene kep fırlatacak Vuslat, mezun edeceğiz onu hayatının kreşli diliminden. Master, doktora ne varsa yaptı, daha kalmadı. Bende bir kreş alaylısı olarak çevreden eşten dosttan da dinlediklerimi birleştirerek deneyimlerim sonucu çocuğum için neden kreş, nasıl kreş dalında uzmanlaştığımı düşünüyorum.

 

Canımızın parçasını neyin nesi olduğunu bilmediğimiz insanların eline teslim ediyoruz, kolay değil mutlaka. Burnunu bizim gibi silecek mi, terlediğinde çamaşırını değiştirecek mi, yemek yemezse bizim gibi uçaktı gemiydi diye şekillere girecek mi, tuvaletten çıktığında üstünü başını düzeltecek mi? Mi de mi... Armudun sapı üzümün çöpü derken bir dolu bilinmezlik içinde kalıyoruz. Peki kimimizin çalışma şartlarından dolayı, kimimizin benim gibi gitmesi daha iyi olur gibi düşünceleriyle çocuklarımızı emanet ettiğimiz kreşler nasıl olmalı? Benim tespitlerimden nacizane birkaç önerim var size.

 

 • Kreş görüşmesi yaptığınızda tabiki sorular sorun, anlayın, dinleyin, öğrenin ama mutlaka iyi bir gözlemci olun. Ortamın sıcaklığı, düzeni, ahengi kendini gösteriyor, bir şekilde yansıyor size. Önce huzur olmalı çocuğunuzu bıraktığınız o çatının altında anaç yürekli insanlar olmalı.                                                                                                                                                                                         
 • Çocuğunuzla ilgili bir durumda öğretmenler sizinle ortak bir çalışma içinde oluyorlar mı? Sizin çocuğunuzla ilgili olumlu bir gelişmede sevinilebiliyor, desteklenmesi gereken bir konu öğretmenlerinin de gündeminde olup ne yapabiliriz arayışında oluyorlarsa doğru yerdesiniz.                                                                                                                                                                                     
 • Kreş seçiminde eş dost tavsiyesi tabiki önemli ama öyle bir şansınız yoksa da facebook ajanlığı yapmanızı öneririm. Kreşin sayfasını takip edebilir, diğer velilerle iletişime geçip bir önbilgi edinebilirsiniz.                                                                                                  
 • Öğretmenin de çocuğa karşı güler yüzlü ve ilgili olmalı makbul. Bizim kreşimizde bir öğretmen görüşmesine şahit olmuştum. Öğretmen olarak gelen başvuruda dış görünümüne, tavırlarına ve eğitim düzeyine bakılıyor, hatta çocuklarla iletişiminde pratik zekasını, üretkenliğini, hayal gücünü anlayabilmek adına bir test sunuluyor. (Mesela ders esnasında yağmur yağdı."Anlık olarak nasıl değerlendirirsiniz bu durumu? Çocukların dikkatini nasıl çeker, yağmurun akıllarında kalıcı olabilmesi adına nasıl bir yöntem seçersiniz? " gibi)                                                                                                                                                                                           
 • En önemli gördüğüm ayrıntılardan biri de çocukları öğretmenden ziyade o öğretmenden sorumlu olan kreş yöneticisine emanet ettiğinizi göz önünde bulundurun. Buna çok bakılmaz, üzerinde durulmaz ama şayet işi ticaret olarak yapmıyorsa öğretmenlerin kreşin yöneticisi tarafından yönlendirildiğini unutmayın. Hani anne nasihatlerindedir ya evleneceğin adamın annesine babasına bak kızım diye onun gibi işte. Yalnız bu dediğim zincirleri kurulmuş, şubeleri açılmış, yöneticileri şube şube gezmek zorunda kalan, eğitimin öğretmenlerin insiyatifinde yürütüldüğü kreşlerde pek mümkün olamayabilir.                                                                                       
 • Görüşmelerde size gösterilen ve sene içerisinde eve gönderilen kabartılmış bültenlerin de gerçeği yansıtmayacağını düşünüyorum. Bunların hepsi çerçeve resme bakın, resimdeki samimiyete. Önemli olan kağıtlardaki bilgi yığını değil çcuktaki karşılığı. İşte o aynanın görünen yüzü.                                                                                                                                                                               
 • Kreşin çocuk eğitimi adına size vaad ettikleri ingilizcesini, fransızcasını, almancasını değil, sevgi dilini önemseyin.  Her anne babanın kriteri farklıdır kendi vizyonunda bir çocuk eğitim planı vardır saygı duyuyorum ama 4-5 yaşlarındaki çocuklara da çok fazla ayrıntı yüklemenin doğru olmadığını savunanlardanım. Bırakın çocukluklarını yaşasınlar, bu yaşlarda en büyük beklentimiz gözleri ışıldasın yeter olmalı bence. Emin olun onların hayatlarındaki en büyük yardımcıları ingilizce değil, mutlulukla yüklenmiş bir beyin ve gülümseyerek hatırlayacakları çocukluk anıları. Kendi adıma benim kreşteki kriterim kızım güzel vakit geçirsin ve hayatının geri kalan 4 4 4 lük süresi için öğrenmeyi seven bir birey olsun. Hem bu yaşlarda karakter gelişimine değerler eğitimine önem verirsek sağlıklı ilişkiler kuran saygılı sevgi dolu bireyler yetiştirebiliriz. Sevgiyle donatılmış beyinden sevgi taşar, sevgiyle donatılmış beyinler sevgi inşa eder.                                                                                                                                                                                            
 • Bizim kreşimiz bina yığınlarının arasına sıkışmış bir binanın bikaç katında mütevazi bir yer. Lüks şatlara, görsel zenginlikler sadece fasa fiso ve işin en gerisindeler. Bir kreşin fiziksel şartları uygunsa kafi gelir.                                                                                      
 • Bunların dışında sınıf mevcutlarının tepiş tepiş olmaması, çocuklara rahat hareket ortamı sağlanması, sınıfta öğretmen yanında mutlaka yardımcı bir öğretmenin bulunması ve yemeklerdeki hijyen de önemli.
   
 • Özetle eğer yemek yapan teyzeniz sizin gibi dikkat ediyorsa tabağını bitirmesine, eğer çocuğunuz kreşte yediği yemeği sizinkine tercih ediyorsa, eğer anne öğretmenimin kuşu bana hediye göndermiş mi diye evde aranıyorsa, öğretmenine kemiklerini kırıcam diye sarılıyorsa tamamdır bu iş.

Ben kreş seçerken açıkcası biraz bodozlama daldım olaya ama çok şükür bu konuda şanslıydım. Yalnız kreşe girdiğim andaki o bahsettiğim uyum ve yöneticimizin samimi yaklaşımı beni etkilemişti. Öyle işte durum bundan ibaret. Siz nasıl isterseniz artık.

Bu Yazı: Bir anne yüreğinden başka bir anne yüreğine "aman haa!" lı tavsiyeler içeriyor ve işe yaramayı diliyor.
 

Etiket :   

0 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz

 1.