6 yaş kıvamında

Hani denir ya çocuk eğitiminde 0-6 yaş en önemlidir diye. Bizim evde bu süre tamamlanmak üzere. Bizim Vuslat'ımız 5 buçuk yaşında. Ne kaldı altıya yani. Tabi anneysen çocuğun hiç bitmez, biç büyümez ve o eğitimler noktalanmaz ayrı. Mesela 30 yaşına gelen bana annemin hala sıkı giyin hatta beni aşıp çocuğuma Vuslat'ı sıkı giydir gibi bir cümle kurması bu duruma verilecek en masum ve en yalın örnektir. Hala yaptığım temizliğe bahane bulmasına, evime geldiğinde dolaplarımı teftiş edip şunu at bunu buraya koy karışmalarına hiç girmiyorum bile. 
 

Neyse bekliyorum ki Vuslat büyüsün şöyle koluma girebileceği yada koluna girebileceğim yaşa gelsin de çarşı pazar beraber dolaşalım. Kitapçıya gittiğimizde kafamıza göre ayrı reyonlara takılalım falan. Onun için en az bi 16 olması lazım heralde ama 6 yaş da hafife alınacak bi dönem değil. 6 yaşla beraber çocuk eğitiminde gerçekten bir dönemin bitip yeni bir dönemin başladığını söyleyebilirim. Bunun kıvılcımlarını şu 5 buçuk halinde fazlasıyla alabiliyorum. Bir anlamda çocukların (fiziksel kısmına girmiyorum) ruhsal olarak okula hazır oldukları yaşın da 6 olduğunu düşünüyorum. 
Vuslat'ın hayatında bu konudaki pozitif değişimleri rahatlıkla gözlemleyebiliyorum.

Örneğin;

 • (işine gelirse) Ben düzeltmişim gibi odasını topluyor,
   
 • Benim hiç uyarmama gerek kalmadan diş, wc, el yıkama, kirli temiz ayrımı gibi bakımına dikkat ediyor.
   
 • Koyulan kurallara uyuyor.,
   
 • (malesef) Yemek yaparken bana yardım ediyor ve bu yardım işimin 1 saat daha geç bitmesine neden oluyor.
   
 • Ve çocukluğundan beri en büyük yeteneği bir sınır koymadığın sürece kesintisiz tv izlemek ama güzel tarafı bu konuda kurala uyup kendini sınırlandırabilme gayreti. Bu tutumunu da 6 yaşında edindiği için 6 yaş nimetlerinden sayıyorum.
   
 • Markete gidip ufak tefek alınacakları kaba tabirle ayak işimi görebiliyor(ama markete girip çıkmasını balkondan takip ediyorum tabiki)tam 6 olunca bunu da bırakacağım:))
   
 • Geçen yıllarda kreşte olup bitenlere bu kadar hakim değilken bu sene öğretmenler arası dedikodulara kadar herşeyin bilincinde.
   
 • Odasında kendisinden başka çocuklarla birlikteyse eşyalarının kontrolünü ve düzenini sağlayabiliyor. 
   
 • Sabah kalktığında beni yanına istemeden kendisi vakit geçirebiliyor (ama ben o yataktan kafamı kaldırana kadar anlatacakları söyleyecekleri soracakları bitmiyor) Artık bu yarım kalanların tam olması içinde tam 6 olmasını bekleyeceğim.
   
 • Bunların yanında herşeyi daha iyi bildiği iddiası, bizim hareketlerimizi tavırlarımız inceleyip eleştirdiği, evlenmeler, kızlar-erkekler konularına da girdiği bir süreç bu 6 yaş. Anlayacağınız çocuğunuz büyürken sevinin güzel şeyler oluyor ama kendinizi kollayın da. Aman ha aski takdirde iktidarı, otoriteyi, saygınlığı yitirebilirsiniz benden sölemesi.


Öyle işte büyüyor kızım ve her geçen gün daha az cadılaşıp daha çok hanımefendileşiyor. Dilerim hayat yolculuğuna güzel anılar ve bir dolu sevgi katarak devam ediyordur. Ne kadar korusak kollasak, anlatsak dinlesek de bizim o küçücük sıpa da kendi hikayesini yazıyor. Kendi seçimleri, bizim öğretilerimiz ve çevre etkisiyle bir kimlik çiziyor.

 

Etiket :  6 yaş , çocuk gelişimi 

1 yorum

Yorum Ekle
Firuze(18-08-2014 12:50:20)

Çocukların özellikle 4-6 yaş arasında zeka gelişimine çok önem verilmesi gerektiğine inanıyorum. Annelerin bu konuda Zeka geliştirici ürünler araştırması bulması gerek. www.firsatfiyatlari.com a bir göz atın derim

Yorumunuz

 1.